Časopis pro města a obce, srpen 2015

Lesk a bída městského mobiliáře

O funkčnosti a estetičnosti vybavení veřejných prostor mnohdy rozhodují detaily.

 

Pro čtenáře našeho časopisu jsme nafotili několik příkladů, jak snadno lze lajdáctvím a nekvalitní instalací pokazit celkový dojem z prvku, který měl být ozdobou veřejného prostoru. Ale podařilo se nám najít i správná a funkční řešení.

V posledním období se prudce zvyšuje obliba této nízkolegované oceli Corten (Atmofix) v konstrukcích mobiliářů. Jedná se o tzv. patinující ocel, která na povrchu výrobku vytvoří korozní vrstvu bránící dalším oxidačním procesům železa. Logiku použití tzv. patinující oceli lze pochopit u ocelových konstrukcí, kde koroze nezpůsobí ohrožení funkčnosti výrobku z pohledu bezpečnosti uživatele nebo pokud se na korozi uživatel dívá jako na pozitivní architektonický prvek. Problém nastává, když mobiliářový prvek a z něj vytékající koroze ničí okolní, např. dlažbu náměstí.

V projektu vydlážděného náměstí se zapomnělo na stromy, jejich umístění do přenosných nádob není zrovna ideálním řešením. 

 

Skrz pevnou litinovou mříž pronikne ke kořenům stromů dostatek vláhy, která se snadno zasákne hluboko do půdy, ta totiž nemůže být zhutněna koly aut ani nohama chodů.

 

Dojem z hezkého designu zcela kazí lajdácká montáž s použitím příliš dlouhých a rezivějících šroubů.

Zde je nekvalitně připevněný koš doplněn ještě lavičkou, jejíž tvůrce snad ani nevěděl, že by městský mobiliář měl mít kromě užitné funkce také nějakou estetickou hodnotu. Takové místo k posezení rozhodně neláká.

Ochrana občanů před střetem se silničními vozidly může vypadat vkusně i na kritických místech, které se nacházejí v historickém centru města.

Taková oprava po automobilové nehodě znehodnotí výrobky dodavatelské firmy a pokazí dojem z celé investice do rekonstrukce náměstí za miliony Kč.

Komplexní řešení parčíku na náměstí malého městečka. I v nejparnějším létě vyzařuje z prostředí pohoda.

                                                                                                  Foto: Zdeněk Král, REX

Tisknout


RSSRSS

Novinky

28. 08. 2018

Obec Žabčice

Obec Žabčice

Při příležitosti výročí okupace Československa 20.8. 1968 vojsky Varšavské smlouvy byla v obci Žabčice odhalena pamětní deska, kterou dodala firma REX, s.r.o.
16. 08. 2018

Hraniční zámeček

Hraniční zámeček

Firma REX, s.r.o. dodala mobiliář pro Hraniční zámeček

Archiv novinek

Rychlý kontakt

REX, s.r.o.
Podnásepní 1h
602 00  Brno
Česká republika

Provozní doba:

Po-Pá 7:00-15:30

mimo pracovní dobu dle domluvy


Tel:   +420 543 216 842
Fax:   +420 543 216 843

Email:

Naše FaceBook stránka