/nase-vyrobky?search=true&keyword=
cs-CZ
Naše výrobky

Rychlý kontakt

REX, s.r.o.
Podnásepní 477/1h
602 00  Brno
Česká republika

Provozní doba:

Po-Pá 7:00-15:30

mimo pracovní dobu dle domluvy


Tel:   +420 723 161 196

Email: rexbrno@volny.cz

Naše FaceBook stránka Facebook

Časopis pro města a obce, srpen 2015

Lesk a bída městského mobiliáře

O funkčnosti a estetičnosti vybavení veřejných prostor mnohdy rozhodují detaily.

 

Pro čtenáře našeho časopisu jsme nafotili několik příkladů, jak snadno lze lajdáctvím a nekvalitní instalací pokazit celkový dojem z prvku, který měl být ozdobou veřejného prostoru. Ale podařilo se nám najít i správná a funkční řešení.

V posledním období se prudce zvyšuje obliba této nízkolegované oceli Corten (Atmofix) v konstrukcích mobiliářů. Jedná se o tzv. patinující ocel, která na povrchu výrobku vytvoří korozní vrstvu bránící dalším oxidačním procesům železa. Logiku použití tzv. patinující oceli lze pochopit u ocelových konstrukcí, kde koroze nezpůsobí ohrožení funkčnosti výrobku z pohledu bezpečnosti uživatele nebo pokud se na korozi uživatel dívá jako na pozitivní architektonický prvek. Problém nastává, když mobiliářový prvek a z něj vytékající koroze ničí okolní, např. dlažbu náměstí.

img1

V projektu vydlážděného náměstí se zapomnělo na stromy, jejich umístění do přenosných nádob není zrovna ideálním řešením. 

 img2

Skrz pevnou litinovou mříž pronikne ke kořenům stromů dostatek vláhy, která se snadno zasákne hluboko do půdy, ta totiž nemůže být zhutněna koly aut ani nohama chodů.

 

Dojem z hezkého designu zcela kazí lajdácká montáž s použitím příliš dlouhých a rezivějících šroubů.

img3

Zde je nekvalitně připevněný koš doplněn ještě lavičkou, jejíž tvůrce snad ani nevěděl, že by městský mobiliář měl mít kromě užitné funkce také nějakou estetickou hodnotu. Takové místo k posezení rozhodně neláká.

Ochrana občanů před střetem se silničními vozidly může vypadat vkusně i na kritických místech, které se nacházejí v historickém centru města.

img4

Taková oprava po automobilové nehodě znehodnotí výrobky dodavatelské firmy a pokazí dojem z celé investice do rekonstrukce náměstí za miliony Kč.

img5

Komplexní řešení parčíku na náměstí malého městečka. I v nejparnějším létě vyzařuje z prostředí pohoda.

Foto: Zdeněk Král, REX

×

TOP